You Tube Videolarını Diskinize Kaydetmek

keepvid.gif

Chip dergisinde yayınlanmış bir yazıyı kopyaladım aşağıya.
çünkü son zamanlarda trend olan video paylaşım sitelerinde eğlenceli ve güzel videolarla karşılaşabilirsiniz.
eğer bunları bilgisayarınıza indirip arşivinize eklemek isterseniz de birçok yöntem var ama ben size chip in yazısında bahsedilen keepvid.com sitesini tanıtacağım.

kayıt
kullanımı kolay olan bu site 50′ye yakın video sitesini destekliyor. Dolayısıyla beğenmiş olduğunuz bir videonun download edilme olasılığı oldukça artıyor.
download işlemine başlayabilmek için ilk olarak seyretmekte olduğunuz videonun bağlantı adresini adres satırından kopyalamanız gerekiyor. ardından bu adresi keepvid in yeşil adres satırına yapıştırıyoruz.
birçok durumda keepvid videonun hangi siteden olduğunu otomatik olarak bulabiliyor. Aksi hallerde ise download tuşuna basmadan önce açılır listeden videoyu kopyalamak istediğiniz siteyi seçerek bu sorunu çözebiliyorsunuz.
Son olarak download tuşuna tıkladığınızda hemen aşağıda direk download adresi oluşturuluyor.
Bazı video web sayfalarında alternatif olarak birden fazla video biçimi için ek adresler de ekleniyor. Bu bağlantılardan size uygun olanı kullanarak videoyu bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.
Ancak içinde populer sitelerin de bulunduğu birçok site için sadece tek bir video biçimi bulunuyor ve bunun da media player ya da benzerleri tarafından açılabilecek bir biçim olmaması dezavantaj.
Gerçi keepvid bunun için de bir çözüm üretiyor. Download tuşunun hemen altında yer alan Play tuşuna tıklayarak, FLV (flash video) uzantılı bu tip video dosyalarını çalmak için kullanabileceğiniz tamamen ücretsiz bir çalıcıya da ulaşabiliyorsunuz.
Alternatif olarak VLC Player kullanıcıları da yeni sürümü güncelleyerek bu videolarını oynatabilirler.

Dönüşüm
Videolarını sadece alışmış oldukları biçimde saklamak isteyenlere ise 30 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilecekleri Total Video Conventer yazılımını kullanabilirler. Bu konuda ne yazık ki henüz ücretsiz bir yazılım bulunmuyor.

Not
YouTube için youtube grabber programını da kullanabilirsiniz.