Takvimlerden haberin var mı?


geçiyor günler…
Takvim dediğin şey vesiledir dost. Bişeyler için vesile işte. Hep yapmak istediğin, ya da nası yapacağı bilemeyip korkarak yüz çevirdiğin şeyleri tekrar karşına alıp düşünmek için birer vesiledir. Ama boşuna romantik olma. Gücü olan yapar. Sadece ezikler vesile arar. Başka birisine selam verirken gözünü istem dışı kapatan kişiler bekler takvimlerdeki vesileleri. Haftalar önceden düzenlerler ajandalarını. Saatlerini kurmadan asla koymazlar yataklarının başucuna.
“Baka kalırım giden geminin ardından” diyen şairi anlarım da senin yaptığını anlayamam. O andan itibaren hiçbirşeyin aynı olmayacağını bildiğin halde, kalbinde bir yan sessizce her paylaşımınızın önüne son bir kere eklerken. Sonların tükendiği, hiçliğin başladığı anda artık elleriniz yabancı olmuşken. Senin neden bakakaldığını hiç anlayamam.
Daha iyi düşünmen için yukarıdaki fotoğrafa bakabilirsin. Sonra da hesap et. Istatistik, matematik desinde gördüğün tüm olasılık formullerini kullan. Bilemezsin. O suratı, belki de en sevdiğin renge boyalı gözleri bir daha görme ihtimalini hiç bilemezsin. Zaten sen tembelsindir. “sevilebilme ihtimali” hesaplarında özellikle çuvallamış herhangi bir adamsın.
Sen de gördün mü bir ayrılığın ardından hayatın ne kadar sivri uçlu olabildiğini? Diken derdim ama daha sağlamını düşün. Uzandığın, bi an olsun hiçbirşey düşünmek istemediğin anlarda sağına soluna batan çiviler gibi hayat. Etrafım sana giden, seni hatırlatan bu huzursuz çivilerle doluyken sanki sadece benim hangi yoldan gitmem gerektiğini bulamayan. komik. çağrışım denen peri tozunu soludugu müddetçe yerinden hareket etmek istemiyor insan. Gözlerimi kapatayım da bütün yeryüzü yok olsun istiyorsun. böylelikle her çağrışımla sürüp giden eziyet bitsin istiyorsun.
Bir sene önce eklediğim bir yazıya baktım az önce. Kaderin, bana “mutlu olamazsın boşuna kasma!” demesi gibi. “Kontrol bende olduğu sürece böyle olacak” diyor kahpe. Böyle rekabetleri sevmiyorum. Biraz iyimser olsam aşk tesadüfleri sever deyip filmini yapardım ama yok. Ben zaten gözlerimi kapamışım ne filmi.
Tam bir yıl önce demişim ki: Ben bi hayal kurdum sevgilim. aslında daha önceye dayanan bir hayalimi ancak o gün açıklamışım. masallara bakmış, hikayeleri düşünmüş, kendimce o kadar çabalamışım ki; deli gibi inanmışım en güzel hayali kurduğuma. herkesi inandırmış, gözlerini kamaştırmışım hayalimle de sana gelince “aşk böyle olmaz” diyen candan erçetin vermiş cevabımı.
7 şubatlar hep ayazlı olacak. anladım. Bazen de bugünkü gibi bir komşunun çocugu gelip uçak yapacak doğum gününden. yedi şubatın yeterince değerli bir uçak olamadığını gördüğünde ise sobaya atıp o ufak kağıt parçasını “git” diyecek benim ayazıma. bakarsın bu parmak uçlarını tekrar ısıtmayı başarır.
Son olarak seyircinin kafasında soru işareti kalmaması için bazı noktalara açıklık getirmek istiyorum. Peki bir önceki bölümde kurulan hayallere ne olmuş? Kız giderken geriye dönüp bakmayacağını bildiği halde çocuk neden öyle uzun bakakalmış? Bir tane bile küfür etmemiş mi üzüntüsünün etkisiyle? gibi sorular gelebilir aklınıza. hepsinin cevabını yine bir alıntıyla vereceğim. senin yaptığın gibi.
Gidişinin bilmem kaçıncı günü izlediğim bilmem kaçıncı filmde, kahrolan yerlerimin kahrolmaktan yorulduğu bir anda başrol oyuncusu, bu fotoğraftaki gibi bir sırta bakıp dedi ki: Yavaş ol! Ayağının altındakiler benim hayallerimdir. “Kırmayasın” diye de eklerdi ama o da sezmişti bazı şeyleri. Söyledikleri bunlardı işte. düşündüklerinin ise benimkilerle aynı olduğuna bahse girerim.
Sen o tek tek kurduğum hayallerimi çiğnemekle meşgulken, ben birçok kez düşündüğüm şeyi tekrarladım. O kadar güzeldin ki cennette bile bu kadar yakın olamazdım sana. güzel bir şakaydın. o kadar çok güldüm ki gözlerimden yaşlar geldi gülmekten.
İyi olduğunu, mutlu olduğunu bilmek güzel. asla vazgeçme.

 • AylinCan :)

  of talat gene dağıldım .. yazıların öyle anlaraa denk geliyo kii , susamışımda kana kana su içermiş gibiii bi nefestee okuyorummm .. çoook çok özledim seniiii ..
  ah can çok özledim ..

 • Talat Can

  Çok duygusal, hele gecenin bu vakti fonda bu müzik ah birde şarap olsaydı. :P … (adaş ;) )

 • http://www.mecaziyasam.com Talat

  tabi ki haklısın. şarap olunca işin rengi değişir zaten.