simetriye yeni bir bakış


ileride çok zengin olup cinsiyet değiştirebileceğim gibi bi olasılığı düşünmediğim için hiç kız olma gibi bi şansım olmadıgının farkındayım. ancak olsa olsa kız tarafı olurdu benden. birisinin akrabası yada kardeşi olarak tadabilirdim ancak bu yukarıdan bakıp, naz yapma duygusunu. ve bi ablam olduğundan böyle bişeyin başıma geleceğini de ciddi anlamda düşünüyor, zaman zaman monologlar yapıyordum kendi kendime bu konu üzerine. ama geçen hafta ablamdan önce çok sevdiğim bir dostum sayesinde tattım bu duyguyu. zaten ablamın kariyer tutkusuna bakılırsa da daha çok kişi ondan önce bana yaşattırabilir bu kız tarafı olmanın tadını.
daha önceki konuşmalarımızda arkadaşımın sevgilisinin onu ziyarete geleceğini, arkadaşlarıyla tanışıp muhabbet edeceğini az-çok biliyordum ama o seçilmiş komitenin içinde benim olacağım hakkında bi fikrim yoktu. fakat “yarım saat sonra şurda olun”, ardından da “daha gelmiyormusunuz”, “hadi nerde kaldınız” şeklindeki telefon konuşmalarıyla anladım ki bende nihayet kız tarafı olabilecektim şu kısa ömrümde.
herzamanki gibi yine gecikmeli katıldığım toplantıda arkadaşlarımı görünce verdiğim tepki yüzünden hemen anlaşıldı “Talat”ın ben olduğum. meğer benden önce namım gitmiş ve hakkımda ayaküstü dedikodular yapılmış.
herşey çok güzeldi. birbirine çoook değer veren iki insan gördüm o gece, hiç kafalarında soru işaretleri olmadan evlilikten söz eden insanları gördüm o gece, maddi konuların ciddi düşünüldüğünde araya giren ilk şeylerden birisi olduğunu farkettim o gece..
herşeyden önemlisi ben kız tarafı oldum, burun kıvırdım, belki soğuk terler döktürdüm karşımdakilere. aslında ismini bildiğim kendimden büyük insnalara oğlunuz(ne iş yapar) diye hitap ettim :=) ilerde kızım olursa vermekte ne kadar zorlanacağımı, işi ne kadar uzatacağımı fark ettim. “Aşk karın doyurmuyor ama..” klişesini kullandım gülerek.
canımın sıkıldığı bi günde 2.belkide 3. derse yetişmeyi hedefleyerek bindiğim dolmuşta yaptığım afacanlık sayesinde bu kişiyle tanıştığım için kendime, hayatında bana bu kadar değer verdiği içinse ona çok çok teşekkür ediyorum.
Esas dikkatimi çeken, garibime gidense şu: bazı arkadaşlarımın telefonlarında “simetrik” olarak kayıtlıyım. Bunun sebebi baştan okunduğunda ve sondan okunduğunda da ismimin aynı olması. her türlü talat’ım ben. damat adayımız bunu fark etti. üstelik o kadar güzel bi yerde, o kadar güzel bir şekilde dile getirdi ki beni etkiledi.
ben normalde hüzünlü, depresif, ağır birisi olduğumu ıspatlamaya çalışıyordum masada. herkes de aksini iddia ediyor. hiçkimse inanmıyordu dediklerime. neşemin arkadaşlarımı gördüğümde sevindiğimden kaynaklandığına ikna olmuyorlardı. “sonuçta talatın hüznüde, sevincide bir o zaman”. zaten bi insanın terside-düzüde aynıysa ondan zarar gelmez gibi bişeyler söyledi. içimden “impressive” dedim.
bi insanı tanımak için oluşturulan yapmacık tanışma ortamları yeterli olmuyordu ama ufakta olsa bi fikir sahibi olmaya yetiyordu ve o fikir ise şuydu: “bu adamla demeneye değer kızım” :=)
dedim ve yazı bitti….