Polis yerine Barda yı tavsiye ederim

polisDün okulda canım çok sıkıldı ve arkadaşları organize edip kalabalık bir grupla sinemaya gittik. Barda ve Polis olmak üzere iki seçeneğimiz vardı (çılgın dersane ve kanlı elması saymıyorum) .
Her ikisine de gitmek istiyordum bu filmlerin ama elimde Barda nın korsan cdsi olduğu için Polis i tercih ettim. Arkadaşlarıma da biraz pohpohladım filmi. Sağ olsunlar onlarda beni kırmadılar ve hepberaber Polis e gittik. Ama finalde hepimiz hüsrana uğramış bir şekilde çıktık sinemadan. Nedendir bilinmez benimle ilk kez sinemaya gelenleri seçtiğim filmlerle hep hüsrana uğratıyorum.
Biraz filmden bahsetmek gerekirse:
film çok güzel başlıyor. hatta ceza abimiz başta bişeyler söylüyor. Bizi hızlı gelişen olayların olduğu bir filme hazırlıyor. Ve gerçekten de filmde olaylar çok hızlı bir şekilde gelişiyor. ilk yarım saatte bizi bayaa içine alan film ve senaryo sona doğru beklentilerimizi karşılayamıyor. Oyunculukları değerlendirmem gerekirse de : özgü namal’ı hiç beğenmedim. çok kötüydü. Haluk abi Özgü’nün kötülüğünü biraz tölare ediyor ama yine de beğenmedim Özgü’yü. Bence bir an önce genç kızlıkla – kadınlık arasında kalan bu tavrından vazgeçmeli Özgü. Filmin sonunda ise
-Seviyorum de!
+…
-Seviyorum de ülen!
+SEVIYORUM …
-Yalan söylüyorsun.
şeklinde gelişen diyalog beni yerlere yatırdı. sanırım cüneyt arkın ın böyle bir diyagoğu vardı bir filmde. yada kadir inanır ın neyse. aklıma o geldi.
Ve finalde Haluk abi nin üzerine bağladığı ve bir daha hiç görünmeyen bomba galiba birçok seyircinin içinde patladı.
Barda dan bahsetmek gerekirse film çok başarılıydı bence. Psikolojik olarak insanları çok güzel etkilemeyi becerebilmiş senarist ve yönetmen. Nejat gerçekten kendi dediği gibi “fütürsuzdu“. Filmde günlük hayatta karşılaşılması bizi üzecek tecaavüz, şiddet gibi olaylar daha bir dramatikleştirilmiş(acı ve üzüntü bir arada- adını bilmediğim bir duygu yaşadım). Insanlığından utanabiliyor filmi izleyenler. Çünkü bir insanın başka birisine bu tarz dayanılmaz bir zulumde bulunması sozlerle tarif edilemeyecek kadar fena. Ama filmin sonunda Poliste eksik olan noktalar (intikam, mutlu son) unutulmamış. ve film izleyenleri tatmin ederek mutlu bir sona bağlanmış. tebrik ediyorum bu yapıtta emeği geçenleri.