Meğer göktaşıymış

goktasiGeçen hafta tarihi tam olarak hatırlamıyorum, akşama doğru odamda oturuyor ve müzik dinliyordum. Dışarıdan Oldukça yüksek bir ses geldi. Sanki silah sesini andırıyordu. Bizim orda ava meraklı kişi sayısı oldukça fazla olduğu için ilk başta çok önemsemedim. Ama işin rengi sonradan ortaya çıktı. Benim duyduğum sesi hemen hemen 30km çapındaki herkes duymuş. Çünkü bu ses bir silah patlaması değil. Atmosfere giren bir gök taşının patlama sesiymiş. Ben de gazetelerden okudum işin aslını. Olay güllükte gerçekleşmiş sanırım. Ordaki arkadaşlarım sesin gerçekten çok yüksek olduğunu falan söylediler. Tabi tam olarak söz konusu cismi görememişler ama..
Bu olaylar karşısında halkın tepkisi ise tam beklediğim gibi. Amcam bu taşın Allah’ın varlığının bir işareti olduğunu söylüyor. Tabi kıyametin yaklaştığı konusunda da söyledi birşeyler sağolsun. Yoksa durup dururken neden gelsin bu taş buraya diyor. Ve adının GökTaşı olmasına da pek anlam verememiş anlaşılan. Kim biliyor Ak mı yoksa Gök mü olduğunu görmüşler mi sanki diyor :) sanırım o GökTaş olarak algılamış olayı.

Haberin orjinal metni :

Gökyüzünde esrarengiz ateş topu

Muğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Güllük Körfezi’nde akşam saatlerinde duyulan esrarengiz patlama heyecan yaratırken, Ege Bölgesi’ndeki çeşitli yerleşim merkezlerinden aynı saatlerde gökyüzünde ateş topu görüldüğü ihbarları geldi.

Uzmanlar, olayın atmosfere giren büyük bir göktaşının yanarak kaybolmasından kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Ege illeri Muğla, Aydın, İzmir ve Manisa ile Burdur’da büyük heyecan yaratan olayla ilgili ilk ihbar, Dalaman semalarında seyreden küçük bir özel uçaktan geldi. Avusturya uçağının pilotu Dalaman Havalimanı Kulesi’ne, uçağının üzerinden bir alev topu geçtiğini ihbar etti. Arkasından jandarmaya da peşpeşe ihbarlar yağmaya başladı.

Milas’a bağlı Ekinanbarı, Yaşyer ve Avşar köyleri ile Milas- Bodrum Havalimanı yakınlarında saat 17.30 sıralarında gökte sarı-kırmızı renkte alev topu görünümünde cismin hızla Güllük Körfezi yakınlarına düştüğü, geniş bir alanda patlama sesi duyulduğu ihbarları yapıldı. Görgü tanıkları, jandarmaya verdiği ifadede, “Işıklı, yanan bir cisim düştü, şiddetli ses çıkardı” dedi. Aynı sesin Milas şehir merkeziyle yaklaşık 30 köyünde de duyulduğu belirtildi. Ekinambarı, Yaşyer ve Avşar köylülerinde oturanlar panik içinde sokağa döküldü. Milas-Bodrum Havalimanı yetkilileri, bölgede kayıp, düşen uçak olmadığını bildirdi.

Manisa’nın Spil Dağı eteklerinde de bir vatandaş jandarmayı arayarak gökyüzünde bir cismin yanarak düştüğünü, uçak olabileceğini söyledi. Jandarma Merkez Komutanlığı ekibi bölgede inceleme yaptı, ihbarı yapan köylüyle görüştü. Yakındaki taşocağını göstererek “Yanan cismi bu tarafta gördüm” diyen aynı köylü, taş ocağının projektörleri yakılınca, gördüğünün bu ışıklar olabileceğini söyledi. Bölgede inceleme yapan jandarma, herhangi bir sonuca ulaşamadı.

Aynı saatlerde, İzmir Bergama İlçesi’nden de aynı yönde ihbar gelirken, Aydın’ın Çine İlçesi’nde de patlama olduğu ihbarı alan jandarmanın araştırmalarından sonuç alınamadı.

Burdur’da da benzer cismin görüldüğü ihbarları alan jandarma çevrede geniş çaplı araştırma başlattı, ancak herhangi bir cisme rastlanamadı.

UZMANLAR’A GÖRE ‘GÖKTAŞI’

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astoromi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Serdar Evren, bu akşam saatlerinde Dalaman’dan başlayarak, Milas, Çine, Burdur ve Manisa Spil Dağı üzerinde görülen cismin atmosfere giren bir göktaşı olabileceğini söyledi. Sürekli olarak meteorların atmosfere girdiğini anlatan Prof. Dr. Evren, “Hızla atmosfere girmiş bir göktaşı ışık parlaması yapar. Göktaşlarının büyük bölümü yere düşmeden atmosferdeki sürtünmeden dolayı toz haline gelir, ancak büyük olanları arkalarında bir alev topu çıkartarak alçalır yere çok yakın mesafede ise alev kaybolur ve yere düşer. Düştüğü yer belirlenebilirse de gidip inceleme yaparız. Alev topuyla birlikte düşen göktaşı önce insana hoş bir görüntü gibi gelir ancak arkasından ne olduğunu bilmedikleri için korku da verir” dedi.

Kendilerine ulaşmış bir ihbar olmadığını ve havanın kapalı olması nedeniyle gözlem yapamadıklarını kaydeden Prof. Dr. Evren, “Bu günlerde bir meteor yağmuru olması beklenmiyor, ancak bu meteorların atmosfere girmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu kadar farklı yerlerden görülebilmesi, eğer göktaşı ise bunun büyük bir göktaşı olduğunu gösterir” dedi.

Antalya’daki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Zeynel Tunca, Ege semalarında görülen ateş topuyla ilgili DHA muhabirinin sorularını yanıtlarken, olayın büyük olasılıkla göktaşından kaynaklandığını söyledi.

Antalya’da havanın kapalı olduğunu, ani ve kısa süren bir olay olduğu için gözlemcilerin bunu tesbitinin zor olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tunca, “Büyük olasılıkla atmosfere giren büyük bir taştır. Yanarak kaybolmuştur. aş biraz büyük olursa atmosfere girdiğinde uzun süre yanar. Ateştopu ise patlama sözkonusu olduğunda ortaya çıkar. Yanarak gider ve patlayarak dağılır. Bu tür olaylar, atmosfere giren göktaşlarından kaynaklanır” dedi.

Prof. Dr. Tunca, geçmişte UFO görüldüğü söylenen olayın aslında, atmosfere giren Rus roketinin yakıt tankının yanması olduğunu hatırlatarak, “Buna benzer olaylar da olabilir. Geniş bir alandan görülmüşse, büyük bir göktaşıdır. Yere inip inmediğini bilemeyiz” diye konuştu.

Vatan
Yayın Tarihi : 2 Şubat 2007 Cuma

 • mastermax

  Benim yaşadığım yerde (milas/muğla) de göktaşı olayı olmuş. Yakınlarımdan duyumlar aldım.

 • mastermax

  Benim yaşadığım yerde (milas/muğla) de göktaşı olayı olmuş. Yakınlarımdan duyumlar aldım.

 • http://www.mecaziyasam.com/ silentrebel

  Evet, sanırım sen de yukarıdaki haberdeki göktaşından bahsediyorsun. Değil mi?
  Çünkü milas’la güllük arasında çok fazla mesafe yok.

 • http://www.mecaziyasam.com silentrebel

  Evet, sanırım sen de yukarıdaki haberdeki göktaşından bahsediyorsun. Değil mi?
  Çünkü milas’la güllük arasında çok fazla mesafe yok.