MEB’den açık kaynağa veto

Milli Eğitim Bakanlığı’nın İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetim Bilgi Sistemi İLSİS’in web sitesi Microsoft’un Internet Explorer web tarayıcısı dışında başka bir web tarayıcı ile görüntülenemiyor.

İlsis Web sitesine Microsoft’un Internet Explorer tarayıcısı dışında başka bir tarayıcıyla erişilmeye kalkılınca “Tarayıcınız İlsisWeb tarafından şu an için desteklenmiyor. Tarayıcınızı IE 5.0 veya daha üstüne güncelleyin” mesajı karşınıza çıkıyor.

İlsis sisteminde Meis, Özlük, Atama, Soruşturma, Teftiş, Kitap Seçimi, Öğrenci Bilgileri, Yönetici modülleri bulunuyor. Bakanlığa bağlı çalışan öğretmenlerin de aralarında bulunduğu yani 600 bini aşkın personelinin kendisine ait bilgileri şifreye ihtiyaç duymadan sorgulaması için Genel Bilgiler Modülü bulunuyor.

Kısaca Milli Eğitim Bakanlığı personeli olan 600 bini aşkın öğretmen, yani çocuklarımıza eğitim veren, çocuklarımızı eğiten Türkiye’nin en aydın kesimini oluşturan öğretmenlerimiz kişisel bilgilerine eriştiği ve tayin başvurularını yaptığı takip ettiği Milli Eğitim Bakanlığı e-devlet uygulamasına sadece ve sadece Microsoft ürünleriyle ulaşabiliyor.

Başbakanlığa bağlı TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen Türkçe İşletim Sistemi Pardus’ta kullanılan web tarayıcı Mozilla Internet tarayıcısı ise desteklenmiyor.

İlsis Web sitesine başka bir tarayıcı ile erişilmeye kalkıldığında çıkan uyarı mesajı dışında siteyi mecbur tutulan Internet Explorer tarayıcısı ile açtığınızda ise şu uyarı mesajını sayfanın altında görebiliyorsunuz:

“İlsis Sistemi, Internet Explorer 5.0 ve üzerindeki versiyonları için hazırlanmıştır.

Kullanıcı Adı ve Şifrenizi girmenize rağmen “Yetkiniz Bulunmuyor” mesajı alırsanız İl Milli Eğitim Müdürlüğünde bulunan İlsis Yöneticisi ile bağlantı kurunuz. İlsis uygulamalarını kullanmak için Internet Explorer 5.0 ve üzeri versiyon tarayıcılar ile bu tarayıcılar için “orta derece” güvenlik ayarı gerekmektedir. Yandaki formu kullanamıyorsanız veya yandaki formu kullanmanıza rağmen boş bir sayfa ile karşılaşıyorsanız, tarayıcı versiyonunuzu ve ayarlarını kontrol ediniz.

Yeni versiyon tarayıcıları internetten indirmek icin Internet Explorer Ana Sayfasını ziyaret ediniz.”

İLSİS Nedir?

İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin işlevlerinin bilgi teknolojileri desteğiyle yürütülmesi amacıyla bir yönetim bilgi sistemi projesi oluşturulma çalışmaları Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 1987 yılında başlandı. Bu yılda MEBSİS projesinin bir alt sistemi olarak tasarlanan İLSİS projesinin master plan çalışması yapıldı. 1995 yılı, Temmuz ayına kadar projeyle ilgili, kayda değer herhangi bir çalışma yapılmazken 1995 yılı, Temmuz ayında Dünya Bankası kaynaklı kredi ile yazılım ve donanım ihalesi yapıldı.

İLSİS ile neler yapılıyor?

Internet hizmetleri, Intranet hizmetleri, Teknik destek ve bakım hizmetleri,
Elektronik posta hizmetleri, karar destek çalışmaları, eğitim çalışmaları,
web tabanlı uygulamalar, merkezi veritabanı oluşturma çalışmaları gibi hizemtelerin yürütüldüğü İLSİS proje kapsamında Personel (özlük, atama, inceleme, soruşturma,teftiş), kurumlar (özel kurumlar, devlet kurumları), arşiv-evrak, istatistik, norm işlemleri, öğrenci devam-devamsızlık, kitap seçimi ve yönetim ana modüllerinden oluşan uygulama yazılımları kullanılıyor.

İLSİS uygulama yazılımları ile personelin kimlik bilgileri, nüfus cüzdanı bilgileri, kadro / terfi işlemleri, öğrenim bilgileri, sicil bilgileri, mal bildirim beyannamesi bildirimleri, sendika bilgileri, izin işlemleri, atama/yerdeğiştirme işlemleri, ödül/ceza işlemleri, Bakanlıktan ayrılma bilgileri, bakmakla yükümlü olduğu kişilere ait bilgiler takip edilebiliyor.

İLSİS uygulama yazılımları ile kurum ise gelen ve giden evrak takibi,
kurum bilgileri takibi, kurumlarla ilgili istatistikler, kurumda çalışan personelle ilgili bilgiler, kuruma ait norm bilgileri, kurumlarda okutulan kitaplar takip edilebiliyor.

alıntıdır