Kimler bayramda gazete okumaz?

Bugünkü gazetelerde Basın Reklam Platformunun verdiği bi ilan gördüm. hoşuma gittiği için sizinle de paylaşıyorum. sorumuz şu: “Kimler bayramda gazete okumaz?”
Bayram trafiğini kaza zincirine çevirenler. Bayram şekeri için kapısına gelen çocukların yüzüne kapıyı kapatanlar. Yakın akrabalarına da uzak akrabalarına da uzak olanlar. Bayramları sadece tatil olarak görenler. Bayram tebriği, sevdiklerine toplu mesaj göndermekten ibaret olanlar. Küskünlükleri sürdürenler. Büyüklerin elini öpmeyenler. Arayıp sormayanlar. Sorsa da cevabını çok umursamayanlar. Türlü bahanelerle ziyaretleri erteleyenler. Misafir geldiğinde, odasında uyuyor numarası yapanlar. “Nerde o eski bayramlar?” diye hayıflanıp, bütün bayram evinden çıkmayanlar. Çevresindekilerden çok kendini düşünenler. Çocuklarına güzel bir gelecek bırakmak istemeyenler. Aile olmanın kıymetini bilmeyenler. Hayatı hafife alanlar. Arkadaşlıkları yüzeysel ilişkiyle sınırlı olanlar. Zamanın ne çabuk geçtiğini, beş dakikada bile birçok şeyin değişebileceği bilmeden yaşayanlar. Hatalarından ders almayan. Onları telafi etmek için çaba harcamayanlar. Kırdığı kalpleri geri kazanmak için uğraşma zahmeti göstermeyenler. İlerde hatırlanacak güzel hatıraların değerini bilmeyenler. Aslında ne kadar yalnız olduğunu, ancak birilerinin ilgisine çok ihtiyaç duyduğu bir günde anlayacak olanlar. Etrafındakilerden çok şey bekleyip de kendisi hiçbir özveride bulunmak istemeyenler. Geleneklerini bilmeyen ve onlara sahip çıkmayanlar. Kısacık bir ziyaretle bile, aile büyüklerini ne kadar mutlu edebileceklerinin farkında olmayanlar. Olsa da umursamayanlar. İnsanlarla arasına koyduğu mesafenin, kendisini hayattan bir o kadar uzaklaştırdığını göremeyenler. Özel günlerin değerini bilmeyenler. Sevmenin de sevilmek kadar özel olduğunu hissetmeyenler, bayramda gazete okumaz.

Ama bayramda gazete okuyanlar, hayattan keyif alınmasını bilir. Güzel bir güne gazetesiyle başlar, akşam kahvesini gazetesiyle yudumlar. Gazete haberlerini dostlarıyla muhabbet konusu yapar. Derin sohbetlerin tadını çıkarır. İnsanları anlar. Hayatı anlar. Hayata farklı bir gözle bakar…