heryerde sevgili var

heppy valantines

Aman tanrım bugun bi dışarı çıktım heryerde birsürü sevgili sarmaş dolaş moralim bozuldu direk eve attım kendimi bari dedim neymiş bu günün ehemmiyeti onu yazayım. ve meğer sevgililer günü aşağıdaki gibi bi olaydan sonra çıkmış. peah olmasa da olurdu gerçi ama neyse

Valentine Roma imparatoru ıı. Cladius zamanında rahiplik yapmaktadır.O dönemde roma imparatorluğu bir çok cephede savaşıyordu. Gaddar Cladius asker bulmakta zorluk çekiyordu çünkü evli erkekler çok sevdikleri ailelerini bırakıp savaşa gitmek istemiyorlardı. Bu sebepdendir ki ıı. Cladius ikinci bir emre kadar süresiz olarak çiftlerin evlenmesini yasaklar ve bu emre karşı gelenlere çok ağır cezalar verir.

Bu durum Rahip Valentine’i çok rahatsız ediyordu çünkü evlilik dışı ilişkiler çoğalmaya başlamıştı. Rahip te bunun önüne geçebilmek için çiftleri gizlice evlendiriyordu. Cladius bunu öğrenince rahibin taşa tutulmasına ve ardından başı kesilerek idam edilmesine karar verdi.
Rahip Valentine taşa tutulduktan sonra 14 ŞUBAT 270 te infaz edildi.

Papa Galasius bundan 200 yıl sonra rahibi aziz ilan etti ve bu günü aziz valentine günü olarak nitelendirdi. 1969 yılında bu gün Roma kilisesinin özel günler listesinden çıkarıldı.