hediye ipod touch kazan (!)

Açık konuşmak gerekirse ziyaret ettiğim sitelerdeki reklamlara pek fazla tıklamıyorum. Çünkü bu içerikle alakası olmayan, çoğunlukla içerikten daha fazla yer kaplayan reklamlardan hiç hoşlanmıyorum. Son zamanlarda kendim de kullanmaya başladım ama Türkiye’deki reklam verenlerin azlığından olsa gerek içerikle paralel reklam gösterme oranı google adsense’te çok düşük. Hal böyle olunca da reklamlara tıklama amacım reklam dikkatimi çektiği için değil sadece site sahibine yardım etmek için oluyor.
Ama geçen hafta bunun tersi bir durum yaşadım. Bir reklama ilk kez beni nereye götüreceğini merak ettiğim için tıkladım. reklamda “Hediye ipod touch kazanın” yazıyordu. bu kadar pahalı bi hediyeyi hiç kimsenin öyle kolay vermeyeceğini bildiğimden işin iç yüzünü öğrenmek için hemen gittim siteye. Ana sayfada “3 soruda hediyeyi kap” gibi bişeyler diyordu ama ben öncelikle kendi kafamdaki sorunun cevabını aradım. televizyon reklamlarındaki altta koşarak geçen ufacık yazıları aradı gözüm, sonunda da buldu. yine altta koskoca bi paragraf açıklama yapılmıştı. Tahmin ettiğim gibi bu kandırıkçı bi kampanyaydı. Site bi içerik(melodi/video satanlar) şirketine aitti. Ve anlaşma şuydu: o servise abone olan ve haftada bir içerik indiren herkes bu ipod touch çekilişine katılmaya hak kazanıyordu. Haftalık abonelik ücreti ise 10kontör. o parayı biriktirsen kendin de alırsın zaten ipod touch unu.
Reklam sektörünün yapması gereken bu işte. yalan da olsa, abartı da olsa, bişeyler söyleyip bazı vaatlerde bulunup dikkati kendi üzerlerine çekmeliler. bir de bu olay satışla sonuçlanırsa ne mutlu onlara.. Iphone Touch un Türkiye’de satışa sunulduğu bu günlerde aynı reklamı yapan kişilerden “Hediye İphone kazanın!” şeklinde bir reklam daha bekliyorum. ve Bu reklama da çok kişinin kanacağından eminim.