Eğitim sistemine ne oldu?

Bu haftasonu AçıkÖğretim Sınavlarım vardı. Onlarla meşgul oldum. Vizeler öncesi kendimi disipline etmem için iyi bir fırsat oldu bunlar. Ayrıca bana eğitim sistemimizin – öğretmenlerimizin – öğrencilerimizin – yöneticilerimizin yavaş yavaş olumlu manadan değişmeye başladığını gösterdi bu sınav ortamı. Çünkü kaydedilen ilerleme bariz bir şekilde görülebiliyor. Eskiden öğrenciler öğretmenlerini gördüğü yerlerde yollarını değiştirir onlardan çok korkarlarmış. Biz ne mutlu ki böyle bir ortamda büyümedik. En azından hocalarımızdan korkmadık. Ama beklediğimiz hoşgörüyü de göremedik hiçbir zaman. Onlara öğrenciye yüz vermeye gelmez çünkü onlar sürekli daha fazlasını isterler diye öğretilmişti.Yalan da değildi hani belki isteyebilirdik daha fazlasını ama sadece bu ihtimalden dolayı bize kalın duvarların arkasından – kalın camkların arkasından seslenmek zorunda değildiler. Biraz samimiyet ısıtabilirdi kalplerimizi ve bu enerjiyle herşey çok güzel olurdu bence.
Haftasonu bu sorunların artık aşıldığı izlenimine kapıldım. Cumartesi Fen-Edebiyat Fakültesindeydim. Ve karşılaştığım herkes bana çok iyi davrandı. Gözetmenler şeker gibiydi. Bizimle konuştular, ilgilendiler, fikirlerimizi sordular… Çok garibime gitti bu davranışlar. Çünkü bu güne kadar programlanmış robotlar girmişti benim sınavlarıma. Fakat bu ortamdan uzak kaldığım kısa zaman dilimi içerisinde birşeyler değişmişti. Bu durumu bulunduğum yerdeki kişilerin akademik kariyeri olan insanlar olmasına bağlayıp pek hayra yormadım. Ama ertesi gün bir lisede girdim sınava ve aynı hoşgörü yine karşıma çıktı. Gözetmenler hem sadece bize karşı değil diğer gözetmen arkadaşlarına karşı da oldukça hoşgörülülerdi. Avrupalı insan nasıl olmalı diye sorsalar bana tarif edeceğim kişi şablonunun bütün özelliklerini taşıyordu bu gözetmenler. Şaşırdım bu duruma. Ama neyin değiştiğini tam olarak bulamadım. Onlara da soramadım bunu. Çünkü bu gerçekleri dile getirdiğimde iltifat olarak algılanmasından korktuğumu fark ettim.
Neyse… ben yapımda yayında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu güzel insanları taktir ediyorum türkiye sizinle gurur duyuyor.