Dolandırıcılık sanatı!

Dolandırıcılık sanatı!
Daha önceleri bi çok kez aldatıldığım, dolandırıldığım olmuştu ama hiçbirisinde bu kadar koymadı bana. Çünkü insanın masum bi sebepten dolayı kandırılması gerçekten kötü bişey. Hani içinde fesatlık bulunan bi davranışınızın sonunda böyle bişey gelse karşınıza hiç gücenmezsiniz ama ben sadece bi kaç klasik kitap okumak istemiştim. hatta başlamışken hepsini okuyup bitireyim dediydim ama pahalıya patladı bana.
Simdi bu işlemi sanat olarak yapan firmamız kendisine göre değişik yöntemler geliştirmiş. ve hangi yoldan gidilirse gidilsin sonuçta yine kazanan onlar, mağdur olan ise okuma aşkıyla yanan (!) kitapsever dostlarımız oluyor. Kısmen de olsa uygun fiyata sattıkları kitapların değerini fazlasıyla çıkartıyor adamlar. Benimle aynı durumu yaşayan birkaç arkadaşımla daha karşılaştım ptt veznesinde. hepimiz de aynı yere para yatırıyorduk ne tesadüf. ve bi de benim bilmediğim mağdur dostlarım vardır mutlaka ki varlıklarından adım gibi eminim görmesem de onları :=)
Ornek vermek gerekirse ben kendi olayımı anlatayım hemen.
yaptıkları şey şu: öncelikle okulda stand kurulur ve standa dağıtılan hoş kitaplarla meraklıların ilgisi çekilir. daha sonra yani alıcı standa geldiğinde, her şey satıcı genç hanımların ve genç beylerın pazarlama becerisine kalmıştır. zaten onlar da işin uzmanı olduklarından her halukarda satış gerçekleşir. ödemeden korkan tembel öğrencilere anlaşmalı bankaların koca bi listesi verilir ve otomatik ödeme talimatı verebilecekleri anlatılır. ama aslında öyle bişey yoktur. ve yapılan her havalede 10,15 ytl havale ücreti alındığı için bu satış işlemi gerçekleştiği andan itibaren müşterilerimizin en ekonomik kurtulma yolu postane kuyruklarından geçmektedir. eğer böyle devam edip bir daha geldiklerinde itiraz için standlarına dayanmazsanız kitapçınızın bu olaydan sadece 12ytl zararla kurtuluyorsunuz. fakat gidip “efendim siz bana böyle olacağını söylememiştiniz. benim ömrümden yıllar çalıyor bu ptt kuyrukları” derseniz onlar da size e-mail le ödeme yapmayı tavsiye edip kredi kartı numaranızı alırlar. tabi bu formaliteden bi işlemdir. sadece sizin o anki hiddetli tutumunuzdan kurtulmak için anlık yapılan bir olaydır ve o sözkonusu e-postayla ödeme hiç işleme konmaz. siz de bu durumu ancak iki-üç ay sonra fark edersiniz çünkü ekstrelerinizi incelemeden ödeyip geçen bi yapınız vardır. aylar sonra bi telefon gelir. bilmem kaç ytl borcunuz +12ytl faizi +15ytl hep vermekten kaçındığınız havale ücreti deyim yerindeyse haşşırt diye girer size. parayı ödemeden durumu anlatmak için aradığınızda “tamam efendim biz zararı sorumlu kişilerden teymin edeceğiz, sizi mağdur bırakmayacağız” derler. ama parayı ödeyip sonucu öğrenmek için tekrar aradığınızdaysa söylenilen herşey inkar edilir. dolandırıcılık böyle bişeydir işte. kitapsever bir okuru kitaptanm soğutmak, bütün planlarını gelecek bursuna bağlamış bir gencin bursunu hacılamak böyle bişeydir.
Ben üzerime düşeni yapıyorum G E M A G E L I S I M den uzak durun.