Dikiz aynası


Babamla ne zaman yola çıksak, ko-pilotum olarak bana hatırlattığı şeylerden birisi; sık sık aynalarıma bakarak arkadan gelenleri kontrol etmem gerektiğidir. Geride bıraktıklarımın farkına varayım diye değil, tüm karşılaşmalara hazırlıklı olmam içindir bu nasihatlar. Çünkü karşılaşmalar sadece aksi istikamette giden insanlar için söz konusu değildir. Gün gelir aynı istikamette giden kişiler de karşılaşır. Ve görebildiğim kadarıyla babamın bütün çabaları da tüm bu durumlar karşısında hazırlıklı ve dimdik ayakta durabilen bir evlat yetiştirme yönünde.
Gafil avlanmamak için hazırlıklı olmak önemli tabi, ama insan nefesinin kesildiği anlarda hissediyor yaşadığını. Ve başından geçen bu tarz her olay biraz daha cesur olmasını ve “koyver gitsin” demesini öğretiyor insana. Çok fazla düşünme imkanım olmuyor bunları ama bazen düşünmeyince de akışına bırakılmış bir hayatı yaşıyorsunuz. Kasten değil, kendiliğinden! fütursuzca..
Aynalarla iyi olmayan aram son zamanlarda daha da kötü. Arabanın aynası, ya da boy aynası.. hiç fark etmiyor. Kendimi görmeye tahammülüm olmadıgından değil. Gördüğüm şeyde bir değişim olmadıgından. Hep aynı. Arkamda usulca uzanan sessiz-ıssız yol için de aynı şey geçerli, kısacık kestirdiğim dağılmaya bile mecali kalmayan saçlarım için de.
Fakat saçlarımı taramaktan vazgeçmiş, boy aynasıyla selamlaşmıyor olsam da iç dünyamı seyretmekten vazgeçmiyorum. Uzun uzadıya ölçüp tarttığım şeyler var. Sonuna kadar objektif davranmaya gayret göstererek bütün tavırlarımın ve yanlışlarımın faturasını eksiksiz kesiyorum. Yine de bu kadar hesabın içinde beni şaşırtan olaylar da geliyor başıma. Herkeze karşı aynı hümanist tutumu sergilememe karşın son günlerde çevremden hoşuma gitmeyen davranışlar görüyorum. ufak ve bazen miğde bulandıran türden şeyler. Birbirinden haberi olmayan insanlar, farklı olaylar karşısında, hoşuma gitmeyen benzer tutumları sergiliyorlardı. öyleyse ortada bir yanlışlık vardı. size tavsiyem böyle bir şey gelirse başınıza, yırtın atın o tüm ufak hesaplarınızı. belki de tüm bunların sebebi sizin görmezden geldiğiniz daha büyük bir değişkendir. Eğer kendinden eminseniz bırakın aynaları seyretmeyi. bir kere de “gelsin hayat bildiği gibi” deyip salıverin.

kaybetme riski yoksa değeri var mıdır?

  • Aylin :)

    Gelsinnn hayat bildiği gibi gelsin .. işimiz bu; YAŞAMAK ,,
    Unuttum bildiğimi doğarken, uMuDum ölmeden hatırlamak !