blogların katili: sweetcron


Bi süreden beri kendime güzel bi lifestream (hayat akışı) yapmak için uğraşıyorum. FriendFeed servsisi en çok tercih edilenlerden birisi olmasına rağmen benim çok hoşuma gitmedi. Çünkü hergün yeni bir sitenin engellendiği internet ortamında friendfeedin de bu listeye katılabileceğinden çekindim. ayrıca kendi alan adımı da kullanmak istiyordum yapacağım lifestreamde.
Bu beklentilerim beni Soup.io sitesiyle tanıştırdı(pilaki‘nin tavsiyesi). Friendfeedle kıyaslarsak soup daha fazla kişiselleştirme seçeneği sunan bi servis. Üstelik ‘custom domain’ özelliği sayesinde kendi alan adınızı da kullanmanıza olanak tanıyor. Tabi soup sitesini kullanmaya başladıktan sonra da acaba diğer servisler nasıl diye aramaya ve denemeye yine devam ettim. Işte tam bu noktada sweetcron ismini duydum.
Sweetcron, Yong Fook adlı bi vatandaşın geliştirdiği kendi sunucumuza kurabildiğimiz bi lifestream scripti. O zamanlar kendi sitesinden görme fırsatı yakaladığım demosu hoşuma gitmişti ve 28 ağustos tarihini sabırsızlıkla bekledim. çıkar çıkmaz da kendi sunucuma kurdum. Bugünlerde ise sweetcron için hazırlanan temalar, eklentiler ve yeni sürümler ardı ardına yayınlanmaya devam ediyor.
Türkçe sayfalarda bi kaç yer dışında çok fazla bahseden olmamış. O yüzden bende yazma ihtiyacı hissettim. Hem bu lifestreami nasıl yaptın diye soranların sorusuna cevap olur bu yazım.
Yong Fook “blogların artık öldü, yeni trend lifestream” diyor. Cesur bi söz olsa da bu, insanların azalan zamanları ve internet üzerindeki aktivitelerinin çeşitliliği düşünülürse günbegün sweetcron ve bunun gibi servislerin öneminin artacağı kuşkusuz.
Kurulumundan bahsetmek gerekirse:
1-öncelikle bu adresten sweetcron dosyalarını indiriyor ve zipini açıyoruz.
2-daha sonra ise bu dosyaları en az Php 5 ve Mysql 4.1 kurulu ve mod_rewrite desteği olan sunucumuza yüklüyoruz.
3-veritabanımızı oluşturup system/application/config/ dizinindeki database-sample.php dosyasına kullanıcı adımızı, şifremizi ve veritabanı adımızı girip bu dosyayı database.php olarak yeniden adlandırıyoruz.
4-yine system/application/config/ dizininde bulunan config-sample.php dosyasındaki $config['base_url'] satırının yanına kendi site adresimizi yazıp config.php diye adlandırıyoruz.
5-son olarak eğer sweetcronu bi alt dizine kuracaksanız .htaccsess dosyamızdaki RewriteBase / satırının yanına bu dizini yazıyoruz RewriteBase /sweetcron şeklinde.
6-Veee artık kullanmaya başlayabiliriz. site-adresi/admin yazıp admin panelinizden eklemek istediğiniz rss adreslerinizi girebilirsiniz.
not:ilk baştaki temada bütün servisleri göstermesine rağmen 1.08c sürümüyle gelen boxy adlı temada varsayılanlar dışında eklediğiniz rss adresleri için “_activity_feed.php” ve “main.css” de düzenlemeler yapmalısınız.

Kaynaklar:
Sweetcron e-posta grubu
Sweetcron proje sayfası
Sweetcron google grupları
Sweetcron friendfeed odası
Sweetcron Tema sitesi 2

Benim sweetcronla hazılanmış hayat akışım..

  • http://www.seslichat18.com/ omer

    Tşkler işime yarayacak birseye Benziyor.. :) denemekte fayda var.

  • http://www.seslichat18.com/ omer

    Tşkler işime yarayacak birseye Benziyor.. :) denemekte fayda var.