Bitirme Tezi (!)

Bu sene uzunca bir süre beni meşgul eden ve gündemimi oluşturan “Bitirme Tezi” sorunumdan daha önceleri bahsetmiştim size. Hatta sunum telaşından dolayı son izmir blog yazarları toplantısına da katılamamıştım. Ve bunun gibi birçok şeyi es geçmek zorunda kaldım bu dönem. Hatta bu durum kendi sunumumu yaptıktan sonra da devam etti. Çünkü her hafta grup içinden birisinin sunumu oluyordu ki bu da bizim beraber bişeyler yapmamızı kısıtlıyordu. Tam büyük çoğunluğumuzun sunumlarını bitirdiği ve giderayak biraz eğlenelim dediğimiz bu günlerde ise tezlerimize son halini verip teslim etme telaşına düştük. yine gece gündüz çalışır durumdayız(abarttım). malum sınavlar gelmeden bitirmek lazım. Aslında kaç arkadaşımın önsözünde bana teşekkür ettiğini tam olarak bilsem bu saçmalığın beni ne kadar yorduğunu daha iyi anlatabilirdim ama şu anda elimde kesin bir rakam yok. sadece “çok” diyim ben, gerisini siz anlayın.
Benim garibime giden şeyse şu oldu; Bu “Maliye Seminerleri”nin asıl amacı öğrencilerin araştırma yapma tekniklerini geliştirmek, topluluk önünde konuşma tecrübelerini arttırmak, kendilerine güvenlerini yerine getirip iş hayatında karşılaşacakları mülakat ve görüşmelere hazırlamak. Tabi işlenen konulara bakarsak bize bir bilgi birikimi oluşturmayı, bişeyler öğretmeyi de planlamışlar. Ama bence hiçbiri olmadı bu yukarıdakilerin. ve yanlış bir döneme konulmuş bir ders sanki bu. tam mezuniyet, alttan kalan dersleri verme telaşında olan öğrenciler için karın ağrısından başka birşey olmadı bu seminer-tez işi. Birçok arkadaşımın gözünde o acıyı gördüm. Tabi sunumlarını tamamlayanların gözlerinde gördüğüm sarhoşluk da “anlatılmaz yaşanır” dedirtecek kadar var.
Fakat ders hocamızla ve danışmanlarla yaptığımız konuşmalarda “Seneye kalkar herhalde bu ders” şeklinde yaptığımız yorumlara gayet sert cevaplar aldık. Seneye dersteki tavırları da bu kadar sert olacakmış hepsinin. Bu sene ilk olduğu için kasmadık sizi ama seneye herşey daha bi oturur ve daha ciddi beklentilerimiz olur öğrencilerden dediler.
Bende inşallah önümüzdeki iki gün içinde bütün işlerini bitirip bi kenara atmak istiyorum şu lanet tezimi. Aslında sunumda çekilmiş bir-iki fotoğrafım vardı onları yayınlayacaktım burda ama sonradan vazgeçtim. nasılsa facebookta var isterseniz bakabilirsiniz. Onun yerine sunum yaparken kullandığım slide ı yayınlıyorum yukarıda ihtiyaç duyan aşırabilir. kızmam.
yani konuyu özetlemek gerekirse günler böyle saçma sapan işlerle uğraşarak geçiyor. mali yargıdan da 15 almışım. eğitim hayatım boynunca tek sorulu girdiğim ilk sınav olmasından dolayı çok önemsemedim bu notu. kompozisyon sınavlarında bile iki seçeneğimiz olurdu en az. seçeneksiz sınavlar moralimi bozuyor.